Mistrovství ČR Supermotard Open Tour
29.4.2012 Vyškov

Čtyřkolky
Tato třída pro letošní rok našla hned několik nováčků, z nichž nejlépe zajel Roman Vlasák na Suzuki. V závodě byl pokořen Vladimírem Bouškem a Petrem Polákem.

Hobby
Pro jezdce, kteří si chtějí supermoto závod pouze vyzkoušet nebo se supermotem teprve začínají je určena třída Hobby. Jezdec bez licence si zde může udělat jednorázovou licenci, ke které potřebuje pouze potvrzení lékaře a to je pro jezdce ve věku mezi 18 a 45 lety možné vyřešit s lékařem na místě. Tito kluci se sešli již na závodech ve Vyškově, někteří dokonce na Supermoto Academy ve Vysokém Mýtě na začátku dubna, což bylo na jejich jízdě hodně vidět, především pak pokrok v jejich dovednostech.

Veterán
Třída Veterán ve Vyškově nabídla pár velice krásných soubojů. Mezi majitelem týmu Hardbike Jiřím Blahou a Jurou Kněžovičem ze Slovenska to občas bylo kolo na kolo a to dokonce zatáčku před cílem.

MX
Zde jezdci startují na velkých kolech na tzv. zmijovkách. Stačí tedy pouze na MX kola obout slicky od Mitasu. A všichni jezdci ukazovali, že i na těchto gumách se dá jet opravdu rychle a především si pak perfektně zazávodit.
Bohužel se zde sešli pouze tři jezdci, kterým kraloval Tomáš Panáček na Hondě.

Pitbike
Jelikož Filip Neuvirt odešel do třídy S2, letošním favoritem je Adam Bajer, který to ve Vyškově potvrdil. Obě jízdy vyhrál a odváží si tak, kromě velkého poháru, plný počet 50ti bodů.

Junior
Junioři v supermotu již nějakou dobu vůbec nezávodí, a proto v seriálu SM Open Tour vznikla tato třída. I když bude naplnění startovního roštu mladými talenty velice náročné a nebude to hned, budeme se o to snažit a pokračovat v úsilí. Ve Vyškově startoval Nikolas Blaha z týmu Hardbike, kterého překonal Milan Niemcyk na KTM. Milan se věnuje motokrosu, ale supermoto se mu velice zalíbilo a zúčastní se i dalších závodů.

Junior 250
O něco starší junoři na motorkách o obsahu 250ccm 4T startují se třídou S2, kde se rozhodně neztratili. Vítěz třídy Junior 250 Lukáš Burget dokonce v početném poli S2 skončil v prvním závodě na 18. místě. V druhé jízdě Lukáš Burget ani Václav Tájek závod nedokončili.

S2 OPEN
Zvědavost byla u nejvíce obsazené třídy S2. Lidé se těšili na to, kdo bude tvořit letošní špičku startovního pole, jelikož hodně jezdců přešlo do třídy S1, respektive S1 open. Na letišti jasně triumfoval bývalí motokrosař Radek Grulich, který v obou jízdách za sebou nechal Filipa Neuvirta, který je několikanásobný mistr ČR v třídě Pitbike z loňských let. Celkově třetí dojel Jiří Kelich, kterého v supermotu vidíme nově, takže obrovský úspěch. Velice kvalitní závod zajel i Honza Kašparec a Karel Caesar. Ovšem velkou pozornost na sebe poutala Tereza Hallová, která ve Vyškově jasně dala znát, že v letošním roce může dosáhnout i na stupně vítězů. Její skvělá forma znamenala celkové 5. místo.

S1 OPEN
Tuto třídy tvoří přední jezdci třídy S2, startují ovšem s nejrychlejší třídou S1. Zde dominoval Jindřich Hrabica, tedy bývalí velice kvalitní motokrosový závodník. Sekundoval mu Václav Schmid na Husabergu. A svůj roztoucí talent předvedli mladíci Jan Drkoš a Radek Sokol, kteří závodí v týmu 2WS.

S1 Profi
Nejprestižnější třída S1 Profi, vždy jako poslední závod bloku pěti závodů, doslova vyrazila dech více než 1000 divákům, kteří závody navštívili. Neuvěřitelné náklony, drifty, power slide ze zatáčky a tvrdé souboje. To vše patří k této nejrychlejší třídě profíků. Neděli ovládl Vít Janoušek z týmu Effenbert, který letos rovněž startuje na ploché dráze. Víťa ovšem nešel do závodu jako jasný favorit, jelikož kvalifikaci ovládl Petr Záruba na stroji Yamaha, který letos bude rozhodně patřit k aspirantům na titul mistra ČR. Z Vyškova si zatím odváží 6ti bodovou ztrátu na Víťu, když Petr získal dvakrát druhé místo, je ovšem začátek sezóny. O třetí místo byly tvrdé souboje mezi Erikem Provazníkem a Milošem Řihákem. Cílovou čáru nakonec protnul jako třetí Provazník z týmu Region racing.